Měsíc na Apple iPhone 3G – praktická recenze

V kategorii (Hardware) napsal Mirek Strnad dne 27. 5. 2009

Označeno tagy : ,

Line Break

autor: Mirek Strnad (266 článků napsáno)

Autor je majitelem a šéfredaktorem mujiPhone.com, tento web založil, aby se mohl podělit o své zážitky a zkušenosti s jeho nejoblíbenějším telefonem.

Ze všech stran slyším kritiku na iPhone, co by manažerský telefon, že prý v konkurenci prostě neobstojí, že je nedostačující, že je to hračka pro děti. Já jsem tomu, ale nevěřil a pořídil jsem si jej. Telefon je pro mě nezbytná věc, takže jak jsem po měsíci s iPhonem spokojen? Rozebereme si to pěkně postupně.

Apple iPhone 3G


Telefonování

Alfa a omega telefonu a i pro mě důležitá věc, neustále komunikuji s klienty, domlouvám si schůzky, koordinuji kolegy apod. Samotné telefonování je bezproblémové, telefon je navíc vybaven senzorem, který pozná, že máte přístroj u ucha a displej se vypne pro lepší úsporu energie. Samozřejmostí je hlasitý odposlech, který je velmi pohodlný zvláště, potřebujete-li mluvit a současně dohledávat informace u počítače.

Obrazovka při volání je velmi přehledná a šest tlačítek Vám nabízí právě ty funkce, které jsou potřeba při hovoru.

Správa kontaktů

Abychom si mohli s někým popovídat, musíme mu nejdříve zavolat a proto další nezbytnou součástí jsou kontakty. Přehled kontaktů je naprosto jednoduchý, vidíte celé jméno a jména jsou oddělena dle prvního písmena příjmení. Toto řešení mi přijde naprosto nejlepší, nejsem příznivcem telefonního seznamu, kde na jednom řádku máte jméno, číslo, ikonku a kdo ví co ještě, když chci někomu zavolat, hledám v seznamu dle jména.

Ovšem komu by se chtělo projíždět telefonní seznam vždy celý, když chce volat. Vyhledávání je velmi rychlé a bez zbytečných věcí, naťukáte prvních pár písmenek a je to, výsledky hledání se zobrazují okamžitě (testováno na mém telefonu, kde mám 264 kontaktů)

Ale co když nemáte ještě kontakty vytvořené? Jak je to vlastně s jednotlivými kontakty. Jelikož jsem vyzkoušel pěknou řádku mobilních telefonů, vím jak frustrující bylo, když jsem si u kontaktu nemohl např. uložit dva mobilní telefony, ale druhý telefon musel být jako pracovní, nemohl jsem mít kolonek kolik jsem chtěl atd. Tohoto se bát nemusíte, u kontaktu si lze nastavit všechny potřebné i nepotřebné informace, tady Vám Apple dává prakticky neomezené možnosti.

V případě, že chcete prostě číslo vytočit, nebojte se, to, že iPhone nemá tlačítka, neznamená, že by nešlo vytáčet čísla.

SMSky a e-maily (a MMS)

V dnešní době přeci jen telefonování často lehce ustupuje komunikaci textové. Pokud jste již někdy nějakou recenzi na iPhone četli, jistě víte, že přístup k SMS zprávám je zde velmi jiný než jsme byli zvyklí z Nokií. Je to dáno hlavně tím, že iPhone byl vyroben především pro americký trh, kde SMS zprávy nejsou zdaleka tak populární jako v Evropě. Avšak to, že přístup je jiný, neznamená, že je špatný. Správa SMS je rozdělena dle kontaktů ve formě chatu. U každého kontaktu tedy vidíte příchozí zprávy a odchozí zprávy. Hlavní výhodu vidím v tom, že při psaní SMSky vidím na co reaguji a nemusím tak znova otvírat došlou zprávu a navíc mám jistotu, že to píšu správné osobě.

Navíc si mohu kliknout a hned se podívám na informace o kontaktu, případně mohu dotyčnému rovnou volat.

Při čtení několika recenzí a diskuzí, jsem zjistil, že plno lidí si myslí, že nejde poslat hromadná SMSka vícero lidem, že tak nemůžete poslat přání k Vánocům všem svým známým najednou, je aspoň vidět kdo je pouze tupou ovcí co se veze na módní vlně, kdy se pomlouvá vše od Applu.

SMSky jsou příjemné, ale co naplat, je to spíše prostředek pro komunikaci s přáteli, na obchodní styk je tu hlavně e-mail. Mailový klient je asi jako vše v iPhonu strohé, avšak ne na úkor funkcí. Samotné nastavení mailových účtů ani není třeba. Při synchronizaci s počítačem si iPhone  vytáhne nastavení z outlooku a vy nemusíte nic dělat. Za sebe mohu říct, že to perfektně funguje.

Zobrazení emailu je skvělé, na obrazovce vidíte vše jak jste zvyklí z klasického počítače, žádná omezení se nekonají, komunikace je tak naprosto skvělá a čtení mailů bude na mobilu pro Vás radostí.

MMSky ano, narazíte-li na někoho kdo nesnáší Apple a ještě více iPhone, jeden z prvních argumentů bude “neumí to přece MMSky posílat, to umí i moje levná Nokie”. Ano MMSky umí posílat plno levných telefonů, ale používáte je? Pokud potřebujete posílat například fotografie, krátká videjka, zvuky apod. tak to Vám opravdu stačí to datové omezení MMSky a posíláte tak fotografie o velikosti windowsovské ikonky? Když chci poslat zprávu mám tu SMS a na cokoli multimediálního mám klasický email, kterým pošlu co chci. Proto tedy všechny levné Nokie s MMSkami asi necháme na hraní dětem…

Kalendář

Plánování, plánování a ještě jednou plánování. Nezbytná věc pro mě, plánovat schůzky s klienty a také plánovat volný čas. Kalendář je zde prakticky jako v Outlooku. Nejraději mám zobrazení měsíční zobrazení. Tečkou se Vám označují dny, kde máte naplánovanou událost, když si na den kliknete, v dolní části obrazovky se zobrazí výpis všech událostí.

Případně zobrazíte-li si jeden konkrétní den, jednotlivé události jsou zde zobrazeno přesně jako v Outlooku. Jediná výtka je k barvám, iPhone bohužel neobarví události barvou jakou máte v Outlooku.

Co si však oblíbíte jistě, je tlačítko List, které Vám vypíše všechny naplánované události, je to velmi přehledné a vidíte tak pouze ty dny, kdy se něco děje.

Plánování je díky tomuto kalendáři hračkou a ovládání Vám přejde okamžitě do krve, že budete mít chuť si do kalendáře psát i to, že jdete nakoupit rohlíky :-)

Synchonizace s počítačem

Pokud to s prací myslíte jen trochu vážně, synchonizovat telefon s Vaším počítačem bude pro Vás nutností stejně jako pro mě. Synchonizace je prováděna pomocí aplikace iTunes, která zvládne všechnu práci s telefonem. Vytváří zálohy, synchonizuje kontakty, kalendář, hudbu, videa, obrázky, prostě veškerý obsah. Synchonizace kontaktů a kalendáře je prováděna mezi iPhone a Outlook, komunikace je naprosto bezproblémová a co máte v Outlooku, budete mít i v mobilu. Jedinou chybkou na kráse je synchronizace úkolů v Outlooku, ty se prostě nijak nesynchronizují, což je poměrně škoda. Samotné iTunes na Vás budou asi stejně jako na mě, zpočátku působit nevalně, ale ani jsem nečekal, že si na ně zvyknu tak rychle, protože jakmile si synchonizaci nastavíte podle Vašeho, je to pak neskutečně rychlé, připojíte telefon, dáte Sync a vše je zařízeno. Telefon se navíc přes USB kabel rovnou i dobíjí.

Internet

Apple iPhone vybavil mobilní verzí prohlížeče Safari. Musím říci, že jak na PC Safari nemohu ani vidět, tak v iPhonu je to perfektní počin. Prohlížení stránek je rychlé, stránky můžete snadno přibližovat či oddalovat. Ale abych byl objektivní, jedna výtka by se našla. Safari nemá plugin pro zobrazení Flash animací a ani tento plugin nejde nijak doinstalovat, ovšem z používání jsem zjistil, ze Flash se stejně používá hlavně na ty otravné reklamní bannery :-)

Navíc si můžete vybrat zda-li chcete web prohlížet na výšku či na šířku.

Baterie a výdrž

Při náročném používání iPhone nabíjím každý večer, což mi ovšem nijak nevadí, večer přijdu domů, připojím k počítači, zapnu synchronizaci, ráno si telefon vyndám z dokovací stanice, hodím do tašky a jdu, nic Vás nijak neomezuje. V případě menší zátěže, vydrží iPhone klidně i několik dní. Například o Vánocích jsem nepracoval a jen odpočíval, semtam zavolal, napsal sms, mrknul se na zprávy na internetu, tak mi iPhone vydržel pět dní bez nabíjení.

Zpracování

Kvalita přístroje je na vysoké úrovni, hlavní přednost je v tom, že je to jeden kus, žádná skládačka, jako klasické telefony, kde máte baterii, dvířka na kartu paměťovou, místo pro uložení dotykového pera, klávesy atd. Na iphonu nejsou žádná místa, kde by se držela tedy špína, to že se displej “ohmatá” je naprosto logické, když je displej dotykový a občasné přeleštění je tak naprosto normální úkon, který Vás nebude nijak obtěžovat.

Souhrn

Musím říci, že iPhone je perfektní pracovní nástroj, splní vysoké požadavky, nabídne Vám skvělé možnosti a zatím si jej jedině chválím. Ještě bych rád poznamenal, že iPhone je můj první výrobek od Applu a že jinak jsem poměrně zarytý zastánce produktů z dílny Microsoftu.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 9.7/10 (18 votes cast)
Měsíc na Apple iPhone 3G - praktická recenze, 9.7 out of 10 based on 18 ratings
Mohlo by Vás také zajímat:
  1. The Sims 3 pro Apple iPhone – recenze
  2. KOSS Porta Pro – pořádná sluchátka pro iPhone – RECENZE
  3. ICQ – recenze oficiálního klienta pro iPhone

Komentáře:

Přidejte komentář