KOSS Porta Pro – pořádná sluchátka pro iPhone – RECENZE

V kategorii (Hardware) napsal Mirek Strnad dne 3. 8. 2009

Označeno tagy : , ,

Line Break

autor: Mirek Strnad (266 článků napsáno)

Autor je majitelem a šéfredaktorem mujiPhone.com, tento web založil, aby se mohl podělit o své zážitky a zkušenosti s jeho nejoblíbenějším telefonem.

portapro_1Sériová sluchátka, která dostanete k iPhonu jsou podle mě skvělá, ale prostě ne každému vyhovují pecky. Do této skupiny spadám i já, při delším poslechu z pecek mě pobolívají uši a sluchátka pak každou chvilku padají a je to jen pro zlost. Proto dávám přednost sluchátkám klasické konstrukce. Při volbě sluchátek k mému iPhonu, jsem po dlouhém váhání vybral nakonec model firmy KOSS, s názvem Porta Pro. Zajímá Vás, jestli jsou dobrá či špatná? Tak to si pojďte přečíst tuto recenzi.

koss1

Vybíral jsem sluchátka náhlavní a zároveň jsem nechtěl klasické mušle, ve kterých venku vypadáte jako zvukař, který si odběhl na svačinu a navíc mi přijdou již těžší na nošení. Svou konstrukcí se mi nejvíce zaílibila KOSS Porta Pro. Hodně jsem toho o nich slyšel a vždy když jsem četl nějaké testy sluchátek, tak tato sluchátka získala první místo, nebo byla alespoň na stupních vítězů a kdo by nechtěl něco co je dobře hodnoceno.

portapro_1

Firma KOSS Vás také láká na „doživotní záruku“. S tou je to trošku ošemetné, proto Vám nejdřív vysvětlím jak to funguje. Na internetových obchodech se KOSS Porta Pro prodávájí buď za cenu kolem 700,- Kč nebo za cenu kolem 1100,- Kč, tento rozdíl tkví v tom, že levnější sluchátka nemají u sebe registrační kód. K čemu je tento kód dobrý? Pokud se Vám sluchátka rozbijí třeba po pěti letech a budete je chtít vyměnit, není problém, máte celoživotní záruku, ovšem pokud se zaregistrujete spolu s registračním kódem, celá tato výměna Vás bude stát pouhých 50,- Kč, jako manipulační poplatek. Pokud si koupíte levnější variantu bez registračního kódu, bude Vás výměna stát 300,- Kč. Toto je celé kouzlo registračního kódu.

dsc05389

Nyní již ke sluchátkám samotným. Co si domů přinesete? Balení je poměrně bohaté a tak krom sluchátek samotných, získáte i kožený pytlík na jejich skladování a redukci z 3,5mm jack na 6,3mm, která je pozlacena.

koss-obsah-baleni

Pokud bych měl popsat sluchátka jedním slovem, to slovo by bylo „pohodlnost“. Sluchátka chtějí Vaši hlavu a Vaše uši především hýčkat a rozmazlovat. V prvé řadě je to lehkost, již od pohledu je jasné, že váha bude minimální, dle mého domácího měření na kuchyňské váze, to je kolem 65g. Sluchátka jsou vybavena opěrkami, ty jsou z molitanu a jejich smyslem je, udělat nošení pohodlnější i po delší době. Na těchto opěrkách najdete přepínač systému Comfort zone. Tento přepínáč má tři polohy a pomocí něj, můžete nastavit přítlak k uším. Spolu s opěrkami si může každý sluchátka nastavit tak, že získá opravdu velké pohodlí.

comfort-zone

Možná některé z Vás zarazí design sluchátek, který vypadá, že je v retro stylu, on to vlastně žádný retro styl není. Tento model se začal prodávat v roce 1984 a beze změny se prodává doposud. Co dříve bylo moderní, je dnes moderní stále, ovšem pod „nálepkou“ retro design.

kossky

Sluchátka se zapojují pomocí 3,5mm standardního jacku, kterým disponuje i iPhone, takže nemusíte používat či dokupovat žádnou redukci. Konektor je pro co nejlepší vodivost pozlacený. Od konektoru vede kabel dlouhý 1,2m. Tato délka je poměrně ideální, není krátký a ani nebudete muset vždy přebytečný kabel půl dne rolovat do kapsy s telefonem.

Ale nyní to nejdůležitější a nejhlavnější, jak vlastně hrajou? Především chci říci, že nejsem audiofil a hifi guru, který by si všimnul sebemenší neduhy. Největší skok kvality jsem zaznamenal při poslechu streamovaného videocastu, kde navýšení kvality bylo neskutečné, sluchátka z mizerného zvuku, vykouzlila neskutečné příjemný poslech. Obecným jevem sluchátek KOSS a modelu Porta Pro především, je mírná přebasovanost. Basy jsou výraznější, ale nejsou nijak extrémní nebo vtíravé, jsou správně zvýrazněné a při poslechu to jedině pomáhá. Na sluchátkách si užijete jak poslech hudby, tak sledování filmů, kde každá exploze bude znít tak skvěle, že si ji budete chtít pustit znovu a znovu.

Jediné co mě u těchto sluchátek mrzí, že nemají ten miniaturní mikrofon na kabelu s tlačítkem, jako je tomu u s iPhonem dodávaných sluchátek. Tento nedostatek není ale problém sluchátek, protože jsou to jen sluchátka, nikoli HF souprava. Kompatibilita s iPhonem je jinak plná a není se čeho obávat, příjemné je, že konektor sluchátek je přímý a není zahnutý.

konektor

Sluchátka vlastním již druhý týden a díky svým kompaktním rozměrům s se mnou cestují všude, používám je jak u iPhonu, tak u notebooku a nedám na ně dopustit. Pokud často cestujete, oceníte i to, že sluchátka se dají velmi snadno složit a díkychytrému háčku nad reproduktorem se dají zacvaknout do sebe a stáhnout na minimální velikost.

portapro_2

Nejenže tato sluchátka perfektně hrají a uspokojí tak i náročnější posluchače, ale navíc jsou skvěle přenosná a tohle všechno se dá získat za cenu kolem 650,- Kč, což už stojí za zvážení. I fakt, že sluchátka se vyrábějí a hlavně prodávají od roku 1984 mluví jednoznačně pro koupi a tuto koupi musím jedině doporučit. Pod dlouhé době mám pocit, že za utracené peníze jsem dostal produkt odpovídající hodnoty.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 9.5/10 (42 votes cast)
KOSS Porta Pro - pořádná sluchátka pro iPhone - RECENZE, 9.5 out of 10 based on 42 ratings
Mohlo by Vás také zajímat:
  1. Koss Porta Pro vs. Apple Headphones
  2. Měsíc na Apple iPhone 3G – praktická recenze
  3. Free Video to iPhone Converter – RECENZE programu

Komentáře:

Přidejte komentář