iPhone 4 a WWDC 2010 z mého pohledu

V kategorii (Hardware, Novinky) napsal Šimon Blecha dne 17. 6. 2010

Označeno tagy : , , ,

Line Break

autor: Šimon Blecha (18 článků napsáno)

Všeuměl, který nedá za žádnou cenu dopustit na jablečné přístroje, metodu GTD, sportování a samozřejmě také Twitter.

specs_colors_20100607Každý správný Apple fanatik si jistě nenechal ujít datum 7. června 2010. A proč? Byla zahájena WWDC (Worldwide Developers Conference), kde předstvil Steve Jobs nový iPhone 4. V tomto článku bych vám chtěl představit můj pohled na „všechno“, co tento produkt doprovázelo.

Narovinu musím říct, že se mi nový iPhone líbí, proč by také ne, vždyť Apple chyby dělá minimálně. Jako hlavní klady, co se mi nejvíce líbí, bych zařadil tyto věci:

1. Velká výdrž baterie -- uvádí se cca 300 hodin výdrže, ale vše se musí brát s rezervou.

2. Konečně fotoaparát v pravém slova smyslu + možnost natáčení HD videí  -- Apple vybavil přístroj 5MPX fotoaparátem a přední video kamerou. Zaměření Apple ale není na megapixely samotné, ale na pořízení dobré fotografie.

3. Krásný design a lepšní kvalita displaye.

Je zde samozřejmě mnoho dalších nových featurek, kterými Apple vybavil nový iPhone, ale to by článek nemohl být o ničem jiném, než-li o nich. Pominout se jistě ale také nesmí iMovie pro iPhone (možné stáhnout z Appstore), iBook store do iPhone, nový iPhone OS s novým jménem iOS4 , kde je největším tahákem multitasking. Nebo  také možnost FaceTime („videohovory“), i když to mi nijak neuchvátilo.

Když byl iPhone 4 teprve ve vývoji -

Jak jste jistě zaslechli, okolo vydání nového iPhone 4 byl velký humbuk. Proč by také ne, když se jeden ztratil a server Gizmodo přinesl jeho obrázky a ty zveřejnil na internetu. Naoplátku ale Apple nepozval Gizmodo na jejich WWDC zahájení a zažaloval je. Na YouTube se také objevilo video, kde v ruce má nový iPhone nějaký Vietnamec a tvrdí, že jej koupil v Evropě společně s iPad. V tuto chvíli ale jistě ještě mnoho lidí doufalo, že je to pouze prototyp a Apple přijde s něčím úplně jiným -- vždyť Apple je mistr převleků a velice dobře dokáže vyvolat zvědavost o jejich nový produkt. Je to sice nezvyklé, že si Apple takto kuriózně nechá odhalit nový produkt, ale bohužel se tak stalo.

Hot Fakes -

Před představním tohoto telefonu bylo na internetu několik faků, které také ukazovaly, co by se mohlo na WWDC představit. Jako hlavní bych asi uvedl fake s iPhone HD a mnohobarevným provedením. Když jsem to poprvé viděl, řekl jsem si jen -- ,,To snad ne“. Naštěstí se tak nestalo a máme tu jen klasické barvy -- bílou a černou.

111778272

Teď ale to hlavní WWDC s iPhone představení -

Já jsem sledoval WWDC na cink.tv, kde se moderování ujali Karel Šebela a Vláďa Janeček a samozřejmě na našem webu. Náš server vám přinášel informace, které jste mohli vidět buď na twitteru nebo přímo na mujiphone.com. Prezentace se ujal, jak jinak, CEO Apple -- Steve Jobs, který je mistr ve svém oboru. Dav ho přivítal potleskem vestoje.

steve-jobs-with-iphone

Celá WWDC byla klasicky zahájena malými updaty, které mluvili o různých věcech nejen v číslech. Po této části ale přišlo to hlavní, samozřejmě, že to byl iPhone HD. Nebo snad iPhone 4G, mini, air nebo jen 4? A nebo úplně nový iPhone, o kterém se nikomu ani nezdálo? Steve ale nezklamal. Jako první, ihned po úvodu, přišel vtip, který i ty největší odpůrce humoru musel srazit ze židle. Dokážete si představit stát před několika stovkami lidí a ukázat jim nový iPhone, i když jej už každý znal? Steve ale nezpanikařil, a pouze řekl: ,,Pokud už jste tento přístroj někde viděli, tak mi stopněte“. Celý sál se otřásl smíchem. Samozřejmě, že nový iPhone 4 je moc hezký. Vše nové se snažili ukázat i na pár demách, která ale moc nefungovala. Proč by také měla? Vždyť bylo v sále připojeno kvantum lidí, kteří uploadovali ihned přes interní WiFi informace na jejich twittery atd. Na této WiFi ale byl připojen i Stevův iPhone. Třeba Safari načtení se nepovedlo. Proto Steve několikrát vyzýval, aby lidé vypnuli své MacBooky a jiné stroje, moc úspěchu v tomto směru ale neměl. Nový iPhone samozřejmě nepodporuje Flash, jak se dalo čekat. Ale naopak jiná věc je, že Zynga přinesla svoje FarmVille do iPhone, takže budete moci mít své krávy, kombajny a slepice všude s sebou. Toto bych taky řekl, že není žádná pecka, která by se nutně musela prezentovat na WWDC.

Tak koupím si ten nový iPhone nebo ne?

Má volba je jasná. Ne, nový iPhone si kupovat nebudu. V Apple o něm sice mluví jako o nové revoluci, ale já ji zde postrádám. Je sice hezčí, déle vydrží, umí videohovory, budou se na něj stát fronty, ale je tu další věc -- bude samozřejmě drahý, jako vždy. Apple svou cenovou politiku výborně praktikuje u At&t, kde se setkáme s klasickou cenou a to 199$ u levnější verze s upsáním. Takže si zase Američané půjdou koupit 1 roli toaletního papíru a jeden nový iPhone k tomu. Bohužel na ostatní část světa Apple trochu pozapomíná a vše mají v rukou distributoři a ti toho patřičně využívají. V naší republice dostane nejspíše oprávnění prodávat iPhone 4 -- Vodafone, O2 a T-Mobile. A odhadovaná cena je něco okolo + 15 000,-Kč.

Jak říkám, iPhone 4 mi zase nepřinesl tolik revolučních věcí, kvůli kterým bych musel switchnout z mého 3G. Samozřejmě, že Apple nás pomalu, ale jistě, začne donucovat si nový iPhone koupit. Jako hlavní faktor uvadím třeba to, že na našem 3G nerozchodíme v klasickém módu například multitasking a nejspíše ani iBooks. Nejvíce o switchi nejspíše budou přemýšlet majitelé originálního iPhone a iPhone 3G.

Já, když už zase budu rozbijet mé prasátko, tak to bude spíše kvůli iPadu a iPodu classic, protože mi tyto dva stroje v mé pozici dávají větší smysl.

Celou keynote můžete zhlédnout zde -- http://www.apple.com/quicktime/qtv/wwdc10/index.html

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 6.3/10 (4 votes cast)
iPhone 4 a WWDC 2010 z mého pohledu, 6.3 out of 10 based on 4 ratings
Mohlo by Vás také zajímat:
  1. WWDC 2010 živě
  2. WWDC 2010 a novinky od Applu již za pár hodin
  3. Nový iPhone 4
  4. Nový Apple iPhone je iPhone 3GS – Novinka

Přidejte komentář