O iBooks nejen na iPhone 3G

V kategorii (Aplikace, Novinky) napsal Šimon Blecha dne 15. 7. 2010

Označeno tagy : , , , ,

Line Break

autor: Šimon Blecha (18 článků napsáno)

Všeuměl, který nedá za žádnou cenu dopustit na jablečné přístroje, metodu GTD, sportování a samozřejmě také Twitter.

ibooksiconJak již jistě víte, s novým iOS4 vyšla i nová čtečka knih, která se jmenuje iBooks. Samozřejmě jsem si s nadšením iBooks z Appstrore ihned stáhl. Udělal jsem dobře nebo ne? O tom dnešní článek je.

O iBooks v kostce -- iBooks je poměrně nový projekt společnosti Apple v konzumování elektronických knih. S touto čtečkou byl také rozjet i nový obchod právě s elektronickými knihami, který tak přibyl do rodinky k Appstrore a iTunes store. Tento store klasicky provozuje Apple a vy si jednoduše přes váš účet můžete stáhnout jakoukoliv knihu. Zatím zde sice moc českých knih nenajdete, ale možná se vše časem změní. Čtečka je zdarma stažitelná z Appstore  LINK ZDE.

Abych řekl pravdu, ve vydání iBooks na iPhone 3G jsem ani nedoufal. Nakonec ale bylo vše jinak a jsou dostupné i pro iPhone 3G, takže teď se můžeme s iBooks setkat na iPad a i na iPhone (kromě originálního iPhone).  Takže na poli čteček knih přibyl další bojovník. Doteď jste si mohli stáhnout například Stanzu nebo Kindle.

apple-ipad-ibooks

Doteď jsem žádnému čtení iBooks neholdoval a zastával jsem názor, že pravá kniha je nejlepší. Proč by si tedy měl člověk stahovat nějakou elektronickou knihu?

Důvody jsou jednoduché:

1) skladnost -- do kufrů na dovolenou si jistě radši přibalíte malý a lehký iPad/iPhone s několika iBooks, než 5 těžkých knih

2) jednoduché pořízení knihy- stačíte pár kliků a knihu máte pohodlně staženou ve vaší knihovně, kde ji máte kdykoliv k dispozici. U klasickýh knih vždy musíte běžet do nějakého obchodu nebo objednávat po internetu a následně čekat na dodání.

3) nižší cena -- obvykle je kniha levnější, protože se nemusí platit žádná vazba, „vydání“ atd.

ibooks1

iBooks disponují také mnoha vymoženostmi, které moc přijemně překvapí.

1) je ze možnost číst soubory s .pdf -- z internetu si můžete stáhnout jakoukoliv knihu s .pdf a jednoduše, bez jakékoliv konverze, ji přes iTunes dát do iPhone. Problém je zde ale v rozvržení stránky. Při stažení zkušebního .pdf jsem měl tak malinká písmenka, že mi ihned omrzelo knihu číst.

2) možnost záložek a jejich synchronizace -- v knize si jednoduše můžete založit stránku, kde jste skončili. Tato záložka se vám pak po internetu sesynchronizuje třeba s iPad a vy nemusíte stránku, kde jste skončili, hledat znovu, ale na jiném zařízení.

3) zesílení světla pouze pro iBooks -- můžete si nastavit osvětlení displaye pouze pro iBooks a po návratu do klasického user-interface se osvětlení zase vrátí do klasického režimu

4) vyznačení slov, odstavců + přidělání poznámek -- můžete si vyznačit oblast, kam si následně můžete zapsat i poznámky, vše je jednoduché a časově nenáročné

Bylo by samozřejmě fajn iBooks stále jen chválit, ale to by byl můj pohled neobjektivní.

Celá čtečka má sice opravdu krásný design, jak jsme již zvyklí, bohužel ale design není vždy vše. Jako hlavní problém u iBooks na 3G iPhone vidím pomalost. Na tento jev si již stěžovalo hodně lidí a já se k nim přidávám. Tato věc je i celkovým problémem iOS4 na 3G iPhone. Nemohu ale porovnávat iBooks s jinou čtečkou, protože jsem je ještě nezkoušel. Kvůli tomuto omezení si ale ani nemůžete plně vychutnat pohrávání si se stránkami, které se chovají jako živé, efekty iBooks, rychlé načítání artworků atd. Tento problém je ale asi opravdu jen u 3G iPhone, který na tuto aplikaci nemá dostatečný hardware. Další problém vidím v tom, že není iBook store jen pro Českou republiku, kde by se daly sehnat pouze české knihy. Ale to je celkový problém Storů v ČR.

A jaký je tedy souhrn?

iBooks jsou vydařené, jednoduché a moc dobře vypadají. Podle mého názoru ale neměly být na iPhone 3G vydány, protože zde 100% neběží dokonale, což je celkově problém iOS4 na 3G.  A hlavní problém zde vidím  v pomalosti. Potěší zde takové maličkosti jako je zakládání stránek, vyznačování, regulace  osvětlení atd. Nic se nemění, prácují stále s iTunes, kde pouze přibyla kolonka Books.

mzlzfwlnodg320x480-75

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
O iBooks nejen na iPhone 3G, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Mohlo by Vás také zajímat:
  1. Skiny nejen pro iPhony od Gelaskin – videorecenze
  2. Nádherné tapety nejen pro iPhone od Vladstudio nyní ZDARMA
  3. Aukrujete? Pokud ano, tak je zde nová iPhone Aukro app!

Přidejte komentář