Diktátor se jménem iOS

V kategorii (Aplikace) napsal Šimon Blecha dne 17. 9. 2010

Označeno tagy : , , , ,

Line Break

autor: Šimon Blecha (18 článků napsáno)

Všeuměl, který nedá za žádnou cenu dopustit na jablečné přístroje, metodu GTD, sportování a samozřejmě také Twitter.

ios4_logo20100901V dnešním článku se nebudu zabývat ničím jiným, než samotným kolosem iOS. My, iPhone useři, se s ním setkáváme každý den a já osobně jsem se ještě s lepším, ,nejen mobilním OS, než je tento, nesetkal. Tak, pojďme na to!

Řekl bych, že iOS zde nemusím nijak popisovat, každý ví, oč jde. Ale stejně mi to nedá a neodpustím si k němu pár slov.

Tento operační systém byl zprvu vytvořen pro iPhone a jmenoval se iPhone OS. Poprvé jsme se s ním mohli setkat u originálního iPhone a následně i na iPod Touch. Tento operační systém se updatuje a aktivuje přes iTunes, pomocí propojení USB kabelem. Apple k základnímu iOS přidává updaty nové vychytávky (Copy, Cut, Paste, multitasking..) a  navíc může díky těmto aktualizacím opravovat i chyby v zařízeních atd. Do těchto aktualizací jsou vždy vkládány velké naděje a očekávání. S přibývajícím prodejem iPhone se začínal iOS rozšiřovat více a více. Nemálo k tomuto jevu přispíval i obchod App Store, na němž si mohou zákazníci jednoduše kupovat aplikace a pár kliky je sesynchronizovat s iPhone, na němž pak aplikaci mohou využívat. S příchodem dalšího člena do rodiny, který se jmenuje iPad, se název iPhone OS začínal více a více vymykat pravdě, proto na Apple Eventu iPhone OS přejmenovali na iOS. Tento OS tedy v dnešní době čítá iPad, iPhone, iPod Touch a podobné user interface můžeme spatřit i v nových iPod nano. iOS si jistě podmaní uživatele jednoduchostí, minimem zbytečného nastavování a krásou. Na Apple eventech prezentuje novinky okolo iOS většinou senior vice president iOS Scott Forstall.

ios_4

iOS, neústupný kolos porážející všechna okna a (zatím i) roboty

iOS svým působením nastavil laťku opravdu vysoko. Vždyť díky Apple iPhone nastal boom tzv. telefonů s dotykovými displayi, ze kterého v dnešní době těží spousta firem. Samsung vydává jednu „pecku“ za druhou, Sony Ericsson také nezůstává pozadu, ba ani Nokia nezůstává pouze u telefonů s klávesnicí. iOS opravdu ukázal ostatním, jak udělat revoluci v pojmu telefon. Telefon s iOS již není pouze věc na telefonování a psaní sms. Je to všestraný nástoroj, díky nemuž máte stále všechny možné informace po kapse. Ať už jde po váš timemanagement (na který si můžete stáhnout několik aplikací), přes lehko dostupné informace na internetu, až k propracovaným hrám na zaplácnutí volné chvíle. To samo by ale nebyl takový zázrak, prostě další smartphone, ale… Apple se jako první oddálil svým operačním systémem pro telefon od toho počítačového. Microsoft se svým Windows Mobile stále blížil až moc počítači, což obyčejný uživatel telefonu nepotřebuje, nač taky? Nějaký Start a jiné věci, nač to uživateli, který se nevyžívá v nastavování a zdlouhavém hledání dané položky, je? Odpověď je jednoduchá, k ničemu. iOS vás pár dotyky a intuitivním ovládáním dostane v mžiku na požadované místo, a tak nejen díky této věci se stal úspěšným.

multifl0w-iphone-ipad

iOS bez iTunes? Zatím nemožné.

Apple celkové nastavování a jiné věci jen tak nesmazal, to prostě nejde. Jen tyto věci chytře přesunul tam, kde s tím každý počítá, na počítač. Počítač je každopádně složitější zařízení, než telefon, a člověk jej používá na jiné účely. Proto Apple přesunul obtížnější úkoly právě na něj. Jako požadavek pro aktivaci iPhone máte iTunes. A zde dochází k zásadnímu zlomu. Apple si vás nijak nepodmaňuje, prostě vás donutí si daný program stáhnout. Vy pak již jen připojíte telefon, ten se aktivuje a jede se. Vy časem, po několika zkažených synchronizacích, při níž smažete přinejmenším všechnu hudbu z telefonu a iPhone chcete házet z okna, pochopíte, jak fajn celý tento proces je. Všechno vede přes váš počítač, na němž máte všechno digitální vlastnictví, ať už jde o muziku nebo fotky, až po videa atd. A od těchto informací dělí váš iPhone už jen kabel a jeden klik myši. Vše v jednom programu, většina automatizovaná a k tomu příjemné user inteface (alespoň na Macu!). Jednoduché… Uznávám, že iTunes na Windows nejsou 100%, ale průměrné přinejmenším jsou, když to přeženu. A pokud se na toto kouknete například z pohledu Apple… Uživatel si stále říká, a co ten Mac, je to také tak fajn?, iTunes mi docela sedí, chci to zkusit. A tím zabije Apple i uživatel 2 mouchy jednou ranou.

itunes_iphone

iOS nezná mezí

Apple iOS otevřel bránu k širší vrstvě lidí. Přeci jen se iOS zařízení prodává opravdu hodně, a tím je i stále více a více tzv. switcherů, kteří většinou přecházejí z Windows na Mac. Dělají to, protože je iOS oslovil, ukázal jim, jak jednoduché mohou složité úkony být, a chtějí se tomu přiblížit i na počítači. Mac jim toto nabídne. Ale zde dochází k otázce, jak dlouho ještě přežije Mac? Jak jsme před pár dny mohli vidět, clickwheel umírá. Pomalu, ale jistě. Jediný ještě přežívá iPod classic Clickwheel, kterému ale také, dle mého mínění, odtikávají poslední měsíce. Clickwheel, který přinesl také revoluci v ovládání přístroje, a nikdo by mu před 5 lety smrt nezvěstoval. Ale proč ne? Clickwheel už není cool, letí dotyky, tak proč je neinplementovat i do iPodů se zastaralým Clickwheelem? Mně osobně se nový iPod nano moc líbí. A nejsem jistě sám. Nano totiž taky funguje na bázi iOS, i když to ale není čistokrevný OS. To samé jako s Clickwheelem to může být s Macem. Mac už prostě nebude sexy a nahradí jej dotykový systém s velkou multi-touch obrazovkou založený na iOS. Je to sice budoucnost, ale kdo ví, první Apple patenty se objevují.

38698_imac-touch-with-ios

Zavřený iOS nebo otevřený Android?

Jako poslední bych chtěl zmínit otevřenost a uzavřenost. iOS většina lidí vyčítá, že je uzavřený. Ano, je, na tom nic měnit nelze. A protože se to některým lidem nelíbí, tak přistupují k Jailbreaku, který iPhone „otevře“, ale… Sám iPhone jailbreaknutý nemám, a nijak JB nepostrádám. V tomto směru boduje open source Android, který si můžete tunit, jak chcete. Android se také více a více vyskytuje na telefonech, jako je HTC nebo Samsung. Od výrobců telefonů je to výborný tah, protože Android má, narozdíl od Windows Mobile, budoucnost, a oni žádný vlastní pořádný OS nemají a zaspat dobu nechtějí. Celkově bych to shrnul tak, že toto ale není jen problém OS u telefonů iPhone vs. ostatní, je to spíše o celkové idee, Apple je Apple a Google Google.

apple-vs-android

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 3.7/10 (7 votes cast)
Diktátor se jménem iOS, 3.7 out of 10 based on 7 ratings

Nic podobného jsme nenašli, ale nezoufejte, zkuste homepage.

Přidejte komentář