Apple představuje iOS 5 – seznam novinek

V kategorii (Novinky) napsal Mirek Strnad dne 7. 6. 2011

Označeno tagy : , , ,

Line Break

autor: Mirek Strnad (266 článků napsáno)

Autor je majitelem a šéfredaktorem mujiPhone.com, tento web založil, aby se mohl podělit o své zážitky a zkušenosti s jeho nejoblíbenějším telefonem.

ios51Vývojářská konference WWDC je vždy sledována ostřím zrakem. Apple každý rok na ní představujeme novinky typu iOS nebo iPhone. Proto byla sledována s obrovským zájmem i letos. WWDC se letos nesla ve znamení softwaru. Představoval se nový operační systém Mac OS X Lion, cloudová služba iCloud a hlavně nový systém iOS 5 pro mobilní zařízení. Jaké novinky tedy přináší iOS 5 pro nás majitele iPhonů?

 • 1500 nových API pro vývojáře
 • Notification Center -- notifikace byly v iOS vždy poměrně nevyřešené. Když máte iPhone zamčený a přijde Vám SMSka, pak máte zmeškaný hovor a ještě k tomu vyskočí upomínka z kalendáře, tak se Vám na lockscreenu objeví docela pěkný seznam všeho co se událo, ale jakmile iPhone odemknete, seznámek zmizí a vy musíte koukat na ikonky, kde přibylo kolečko s číslem. Odteď tu máme Notification Center, stačí táhnout prstem po obrazovce od hora dolů a objeví se obrazovka, kde jsou jednotlivá upozornění seřazena dle aplikací. Navíc úplně nahoře budete mít počasí a akcie. Způsob notifikací se spolu s NC mění, nyní když hrajete hru, tak na Vás nevyskočí modré okno s notifikací, která pauzne hru a vyžaduje po Vás interakci. Každá nová notifikace se objeví jako proužek nahoře na obrazovce, nic se nepauzuje, pokud chcete hrát, za chvíli sama zmizí, pokud se chcete podívat co se děje, prostě na ni kliknete. Nové notifikace se objeví i na již zmiňovaném lockscreenu, který je nyní mnohem přehlednější. Zmeškané události jsou v podobě plnohodnotného seznamu a pokud se budete chtít přesunout přímo třeba na nové události na Vašem Facebooku, stačí jednoduše přejet prstem po ikoně u notifikace a dostanete se přímo na místo.

notification-center

 • Newsstand -- tuhle novou „fíčuru“ našinec asi jentak neužije. Znáte to, čtete Popular Science, ELLE, The New York Times a každý den otevíráte aplikaci co je nového, vždy se obsah musí stahovat, prostě to není moc pohodlné. Newsstand sdružuje Vaše elektronické čtivo. Díky nové funkci stahování na pozadí se automaticky nový obsah stáhne jakmile vyjde, ikona aplikace dostane pásku, že je tam něco „new“ a Vy ráno cestou do práce už máte stažený obsah v iPadu. Protože není nic otravnějšího než před vstupem do metra myslet na to, že si nejdřív musíte načíst seznam zpráv.

newsstand

 • Twitter -- lidé mají rádi Twitter, můžete v něm získat kvalitní informace nebo drby, můžete to být nástroj pro Váš business a nebo způsob jak být v kontaktu s kamarády. Proto iOS 5 získá poměrně hlubokou integraci Twitteru. Pokud nějaká aplikace může automaticky tweetovat třeba Vaše herní výsledky, musí požádat o povolení přistupovat k Vašemu Twitter účtu, nyní se v nastavení zalogujete na Twitter a pokud bude aplikace chtít využít Váš účet, už nebudete muset znovu a znovu psát login a heslo, jen potvrdíte ANO či NE. Když něco vyfotíte, už nebudete mít pouze volbu odeslat emailem, můžete Vaši fotku tweetnout okamžitě, napsat komentář a pokud budete chtít, využijí se pro Váš tweet i data z GPS. Díky integraci twitteru v iOS, budete moci propojit Váše klasické kontakty a Vaše kontakty z twitteru. Ikonka uživatele Twitteru se tak automaticky zkopíruje jako fotografie kontaktu a doplní se u kontaktu nová kolonka Twitter.

twitter

 • Safari -- přestože na Windows nebo na Mac OS X nejsem velkým fandou Safari jako webového prohlížeče, na iOS zařízeních to je pro mne jasná jednička. Safari získává s iOS 5 novou funkci Reader. Čtete článek, ale okolo je plno reklamních bannerů, které blikají, článek je uzoučká nudle, protože kolem musí být plno místa pro různé sloupce, a od toho tu je Reader. Jednoduše klepnete na novou ikonku v adresním řádku a zmizí vše, zůstane jen text článku a fotografie. Další novinkou je Reading list. Narazíte na plno zajímavých článků, ale není čas je číst hned, ukládáním mezi oblíbené si jedině uděláte nepořádek v oblíbených. Reading list je seznam článků, které si chcete přečíst později, tento seznam není pouze na jednom zařízení, ale automaticky se synchronizuje s každým Vaším zařízením, jak s iOS, tak s Mac OS X. Nyní bych rád zahrál famfáry, protože tohle je něco co jsme chtěli od začátku co jsme spustili Safari na iPadu, ano, jsou to záložky. Konečně můžete využívat v Safari záložky, stejně jako v každém běžném desktopovém prohlížeči. Když narazíte na zajímavý článek o kterém se budete chtít podělit, přímo ze Safari o něm budete moci tweetnout.

safari1

 • Reminders -- všichni si neustále vytváříme různé seznamy, abychom na nic nezapomněli. Nejsou to pouze klasické seznamy, kdy si napíšete co chcete nakoupit a nebo si dáte připomínku, protože nechcete zapomenout na narozeniny Vašeho kamaráda. iOS 5 tak přinese zcela novou samostatnou aplikaci. Reminders pracuje i s GPS údaji. Můžete si vytvořit poznámku typu, až dorazím na chatu, nesmím zapomenout, že jsem chtěl jít natírat plot.

reminders

 • Kamera -- integrovaná kamerka už dávno není tím paskvilem co byl v iPhonu 3G, ale současná kamerka fotí v rozlišení 5MPix, natáčí videa v 720p a má i přisvětlovací diodu. Není se co divit, že rádi fotíme iPhonem, proto aby nám nic neuteklo a abychom měli lepší a rychlejší přístup k focení, na lockscreenu bude tlačítko pro rychlý přístup k fotoaparátu. Dalším zlepšením při focení je to, jak pořizujete snímek. Jistě sami dobře víte, že když fotíte s iPhonem naležato, je mačkání virtuální spouště dosti nešikovné, ale od teď ne. Jakmile zapnete fotoaparát, bude moci jako spoušť použít tlačítko „+“ pro zesilování. Pro ty co mají rádi opravdu pěkné snímky tu přibude možnost zobrazit si mřížku a dodržovat tak pravidlo kompozice, tzv. „zlatý řez“. Fotoaparát získá funkci zámku autoexpozice a autoostření. Vyfocené obrázky zvládne základní aplikace „Obrázky“ nyní i zeditovat. Fotografie budetete moci rotovat, ořezávat, redukovat červené oči a bude k dispozici i funkce automatického vylepšení, tak jak ji známe třeba z iPhota.
 • Mail -- základní aplikace pro email, kterou mám opravdu rád, protože bez emailu nevím jak bych dokázal fungovat, získá také mnohá vylepšení. Přímo v aplikaci budete moci text formátovat, snadno tedy vyznačíte důležité věci ztučněním. Pomocí drag and drop můžete přetáhnout adresu z řádku pro příjemce, na řádek kopie. Konečně přibude podpora pro označování emailu vlaječkami, která mi chyběla asi nejvíc. Prohledávat budete moci nyní v obsahu všech Vašich zpráv, jak v těch co jsou v zařízení, tak i v těch co jsou na serveru. Jednoduchým „swipnutím“ si zobrazíte na iPadu inbox. Pokud jako já musíte mít v práci Blackberry protože je prý bezpečnější a umí email lépe, nyní je můžete poslat k šípku. Mail dostává podporu pro S/MIME, takže automaticky identifikuje šifrované nebo elektronicky podepsané emaily. Slovník, který byl doposud pouze v iBooks je nyní funkční jako služba, takže v jakékoli aplikaci, včetně emailu, můžete označit slovo a nechat si vyhledat co znamená.
 • Virtuální klávesnice -- získá s iOS 5 novou podobu. Na iPhonu to není tolik znát, ale na iPadu ano, držíte jej v obou rukách a ideální by bylo používat jen palce, ale ne každý má palec tak dlouhý aby dokázal zmáčknout tlačítko uprostřed displeje, právě proto bude mít virtuální klávesnici i alternativní zobrazení, které bude přizpůsobené pro tento druh psaní palci. Nová alternativa klávesnice bude rozdělená klávesnici, tak, abyste palci dosáhli na všechna písmenka. Klávesnici si budete moci posunout i na výšku, přesně podle toho jak Vám to bude vyhovovat.

klavesnice

 • Odstřiháváme počítače -- víc a víc lidí v dnešní době využívá elektroniku pro přístup na web, tak proč si kupovat třeba MacBook, koupí si jen iPad, ale ouha. Po vybalení z krabice musí připojit iPad k počítači a aktivovat jej. S tím je nyní konec, žádná aktivace není potřeba. Až vyjde iOS 5.1 nebudete muset připojovat iPhone k počítači kvůli aktualizaci, nyní se zvládne iPhone aktualizovat zcela sám bez pomoci počítače. Samotná synchronizace již nebude pouze přes kabel, ale budete ji moci provádět bezdrátově pomocí WiFi.

pc-free

 • Game Center - získá vylepšení a funkce, které známe z „dospělých“ konzolí typu Xbox nebo Playstation 3. Budete moci si lépe prohlížet statistiky kamarádů a jejich kamarádů. Nakupovat hry budete moci přímo v Game Center. GC bude přímo podporovat tahové hry.
 • Zprávy -- už to nebudou jen SMSky a MMSky co jsou na iPhonu, ale co když mám iPad nebo iPod touch? Face Time lze využívat napříč zařízeními, proč by takhle nemohly fungovat zprávy? Však je jasné, že to tak jde udělat a proto tu máme iMessages. Nebudou to jen hloupé zprávy, budete moci si nechat poslat potvrzení o doručení, zkontrolovat kdy byla zpráva přečtena, upozornění, že někdo Vám právě píše a všechny zprávy budou ve všech Vašich zařízeních. Začnete kecat cestou na iPhonu a doma přejdete na pohodlnější iPad.
 • Zrcadlení -- k novému iPadu 2 si můžete kabel a připojit jej k televizi, pokud máte doma Apple TV, už kabel nebude potřeba, nyní se zvládne zrcadlení pomocí Air Play.

….a mnoho dalšího…

Novinek je spousta a nejsou to žádné drobnosti. iOS již dávno není tím systémem pro nenáročného uživatele co chce jednoduchost. Z iOS se stává systém, který je pořád jednoduchý, ale má pokročilé funkce. Mám bohaté zkušenosti jak se systémy Android, tak Windows Mobile 6.5 i Windows Phone 7, ale nic není tak promyšlené a propracované jako iOS 5.

Samá chvála, ale kdy si to užijeme? Vývojáři mají testovací verzi již nyní dostupné a finální vydání nás čeká tento podzim.

iOS 5 bude podporovat iPhone 3GS, iPhone 4, iPad, iPad 2, iPod touch 3. a iPod touch 4.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 6.7/10 (7 votes cast)
Apple představuje iOS 5 - seznam novinek, 6.7 out of 10 based on 7 ratings
Mohlo by Vás také zajímat:
 1. Apple iPhone OS 4.0 je tu s multitaskingem
 2. Apple umí česky
 3. iDnes.cz představuje vlastní aplikaci pro iPhone
 4. Seznam TV program – na televizi se Seznamem

Komentáře:

Přidejte komentář