Pár slov o Macu

V kategorii (TIPy) napsal Šimon Blecha dne 9. 7. 2011

Označeno tagy : , , ,

Line Break

autor: Šimon Blecha (18 článků napsáno)

Všeuměl, který nedá za žádnou cenu dopustit na jablečné přístroje, metodu GTD, sportování a samozřejmě také Twitter.

tiger_by_xsvMac, operační systém obdivovaný, ale i zatracovaný. Operační systém, který si čím dál tím více ukusuje z velkého koláče firmy Microsoft. Mac totiž v poslední době nabírá na popularitě a to především díky rozmachu iOS. A iOS je i pro mě tím bodem, díky nemuž jsem se dostal k Macu.

Před necelými dvěma lety jsem si pořídil iPhone 3G. Mobil, který změnil celý průmysl s telefony. iPhone přinesl na svou dobu něco úplně nového, velký dotykový display s multitouch technologií. Oproti různým Sony Ericssonům a jiným, kteří razili především klasické telefony s HW klávesnicí (linie k700i, k750i a k800i budiž příkladem), to byl neuvěřitelný posun. A tímto počal také hon za tzv. iPhone killerem. Smartphonem, který by ukradl zisky z iPhone, a přinesl je do kapes jiné společnosti. iPhone killer se ale zatím nenašel a, dle mého názoru, ještě dlouho nenajde.

will-the-real-iphone-killer-please-stand-up

Abych mohl iPhone udržovat v chodu a využívat všech jeho funkcí, tak jsem samozřejmě potřeboval iTunes. Program, jenž jsem užíval na systému Windows XP. A iTunes bylo vlastně i mé první seznámení se systémem Mac. Jak je známo, iTunes na Windowsech nejsou zrovna žádný med, takže mi zprvu moc nesedly, ale časem jsem se začal zabývat spíše celkovým konceptem, než provedením na Windowsech. A to bylo již něco jiného. Představa, že mám všechny soubory určitého typu zobrazeny v jednom programu a nemusím se zabývat tím, jestli je to ve složce A nebo B, mi přišla úžasná. A že na stejném principu fungují skoro všechny programy na Macu? Super! A tím jsem se začal o Apple zajímat celkově. Před pořízením počítače s operačním systémem Mac jsem vnímal počítač jako něco, kde se dají solidně hrát hry, ale vše ostatní je utrpení. Nestabilní systém Windows stále vykazoval nějaké chyby, padal atd. A proto jsem se po delší době zjišťování výhod a nevýhod rozhodl pro koupi MacBooku. Abych řekl pravdu, tak switch na Mac byla jedna z nejlepších věcí, kterou jsem v životě uskutečnil. Již nikdy bych nechtěl jako primární operační systém používat Windows. Mac mé potřeby naplňuje a s iPhonem spolupracuje o hodně lépe, než-li v případě Windows. To by ale samo o sobě nebylo nic světoborného. Mac těží především ze své jednoduchosti a nenáročnosti. Každý, kdo tvrdí, že Mac je složitý, nejspíše Mac v životě neviděl. Nejsem žádný velký technik, který by ležel v počítačích 24 hodin denně, ale samotný proces switche mi zabral 2 dni. Za 2 dni jsem se naučil základní věci jako instalaci programů. Věc, která se na Windowsech provádí poměrně zdlouhavým způsobem. Na Macu stačí aplikaci stáhnout, přetáhnout ikonku na složku Aplikace a jste vysmátí. Ano, tak je to jednoduché. Ach, málem bych zapomněl, že s příchodem Mac App Store už dokonce stačí pouze zmáčknout jedno tlačítko a zaplatit, vše ostatní obstará systém za vás. Je pravdou, že Macy to mají oproti počítačům s Windows jednodušší v tom, že pasují pouze na pár typů hardwaru. Windows ale musejí obstarat počítače s mnoha typy. A díky této provázanosti s hardwarem fungují Macy lépe, což se projevuje především na tom, že minimálně “padají”. Pokud bych měl vypíchnout další povedené funkce, tak bych sem zařadil určitě Time Machine: inteligentní program na zálohu dat a Exposé & Spaces, což je funkce pro práci s okny, která i ze 13” monitoru udělá plnohodnotné pracoviště. V této době si již nedovedu představit, že bych musel používat počítač bez těchto funkcí. A když mluvím o Applu, tak samozřejmě musím zmínit i božský design -- žádné příšerné nálepky, ornamenty, nic takového, jen minimalismus se svítícím jablíčkem. Mac je systém s velkou budoucností, která bude udávat pravidla hry, jako činí napřiklad teď iOS a bude se samozřejmě více a více rozšiřovat. A mě nenapadá jediný důvod, proč by tomu tak být nemělo.

090814110146984456

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
Pár slov o Macu, 5.5 out of 10 based on 2 ratings
Mohlo by Vás také zajímat:
  1. Windows 7 a iTunes = zase o něco rychlejší
  2. Diktátor se jménem iOS

Komentáře:

Přidejte komentář