iTunes Music Store je nyní v ČR

V kategorii (Novinky) napsal Mirek Strnad dne 30. 9. 2011

Označeno tagy : , , , ,

Line Break

autor: Mirek Strnad (266 článků napsáno)

Autor je majitelem a šéfredaktorem mujiPhone.com, tento web založil, aby se mohl podělit o své zážitky a zkušenosti s jeho nejoblíbenějším telefonem.

itunes_store_czDlouho jsem ho záviděli jiným a nyní jej máme i my. O čem to mluvím? Jde tu o iTunes Music Store, tedy o digitální obchod s hudbou. Dlouhou dobu byla distribuce hudby domény pouze USA a několika velkých evropských zemí. Nyní však Apple expanduje a možnost nákupu hudby přidává 12 evropským zemím včetně ČR. Konečně se začínáme pomalu zbavovat nálepky rozvojové země a Apple s námi začíná naplno počítat.

Nedávno Apple u nás spustil svůj Online Store ve kterém můžete nakupovat výrobky přímo od Applu. Nyní si v iTunes můžeme krom aplikací, zakoupit i hudbu. Nákup hudby je naprosto stejně snadný jako nákup aplikací.

snimek-obrazovky-2011-09-30-vc2a0211009

Stejně jako u aplikací, i zde jsou songy zcela zdarma. Není jich tolik jako je tomu v případě App Storu, ale najdou se. Před nákupem hudby si vždy můžete u každého songu pustit krátkou ukázku.

itunes_ukazka

Jak se platí za hudbu v iTunes? Stejně jako když stahujete cokoli z iTunes, vše jde přes Vaše Apple ID ke kterému jste si museli přidat platební kartu. Platba za hudbu se strhne z Vaší karty stejně jako nákup aplikace. Hudbu si kupujete a po zaplacení je Vaše již napořád, můžete si ji kopírovat na všechna Vaše zařízení bez omezení, samozřejmě pomiňme extrémy jako x let stará mp3-ka, předpokládám, že tu všichni používáme iPhony, iPody nebo iPady. Nakupovat můžete jak jednotlivé skladby, tak celá alba, platí zde jednoduché pravidlo, že nákup celého alba je vždy výhodnější.

snimek-obrazovky-2011-09-30-vc2a0215209

Poměrně zajímavé je, že spolu s Music Storem, Apple nespustil u nás svou scoiální síť Ping.

ping-logo

Je český Music Store stejný jako ten americký? Není a nejsou to pouze rozdíly typu, že desku J.A.R. si v US storu nekoupíte. Podívejte se jak vypadá prezentace nové desky „21“ od Adele, která nyní okupuje TOP 10.

US store:

us store

CZ store:

CZ store

Rozdíly jsou poměrně markantní, ale doufejme, že je to jen o čase, než se vše sesynchronizuje.

Jak je to s cenami? Je poměrně dobře známo, že u hardwaru to funguje stylem 1 USD = 1 EUR, což pro našince není vůbec dobrá rovnice. V US storu zaplatíte za album Adele 10,99 USD, což při kurzu 1 USD = 18,33 Kč, je po zaokrouhlení 201 Kč. To samé album v CZ storu pořídíte za 8,99 EUR, což při kurzu 1 EUR = 24,76 Kč a po zaokrouhlení, dělá 222 Kč. Ideální to není, že jsme to opět my, kdo má platit víc, ale rozdíl 21 Kč na jednom albu mi nepřijde nijak zásadní. Vezmeme-li v úvahu stejné kurzy, tak jedna písnička od Adele vyjde v US storu na 23,7 Kč a v CZ storu na 24,5 Kč, rozdíl je tedy necelá koruna (80 haléřů). Celkově to tedy nevychází pro nás až tak špatně.

Uričtě si plno z Vás nyní říká, že klasické CDčko nebude o moc dražší, bude mít booklet a bude vypadat pěkně v poličce. Klasické CD můžete pořídit třeba zde na obchodu Audio3.cz za 526 Kč, tedy o 304 Kč dráž.

Navíc je tu stále fakt, že naše legislativa nám umožňuje stahovat zcela legálně z internetu autorský obsah, však také neustále platíme autorské poplatky, třeba za flashku i když si ji koupíte do firmy a budete na ni ukládat pouze Vámi vytvořené faktury. Nejsem ani zastáncem Warez for, ani nejsem zastánce hudebníků, jde mi především o mé vlastní dobro a hlavní výhodu iTunes vidím v tom krásném pohodlí, kdy za odpovídající cenu získávám hudbu, kterou chci poslouchat a to hlavní je, že se k ní snadno dostanu, hned ji stáhnu, hned ji poslouchám, nemusím si vyhrávat s ID3 tagy, ale dostávám hudbu, kterou jen poslouchám.

Hudbu si můžete kopit třeba na iPadu nebo na iPhonu, hned se Vám stáhne a Vy posloucháte, třeba když jste na dovolené a dostanete chuť na album, které ještě není ve Vaší sbírce.

Je to na každém z nás, je mi jasné, že CZ store nezmění návyky uživatelů ze dne na den, ale nějak se začít musí, že?

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 9.0/10 (2 votes cast)
iTunes Music Store je nyní v ČR, 9.0 out of 10 based on 2 ratings
Mohlo by Vás také zajímat:
  1. Český oficiální Apple Online Store právě odstartoval!
  2. iTunes 10 přichází
  3. 2 biliony aplikací staženo pomocí App Store

Komentáře:

Přidejte komentář