iOS 5 je tu

V kategorii (Novinky) napsal Mirek Strnad dne 14. 10. 2011

Označeno tagy : , , , , ,

Line Break

autor: Mirek Strnad (266 článků napsáno)

Autor je majitelem a šéfredaktorem mujiPhone.com, tento web založil, aby se mohl podělit o své zážitky a zkušenosti s jeho nejoblíbenějším telefonem.

snimek-obrazovky-2011-10-14-vc2a0213601Vyšel iOS 5, námi všemi velmi očekávaná aktualizace. Vlastně to ani nebyla aktualizace, ale nová generace toho nejpokoročilejšího mobilního systému. Pátá verze přinesla mnoho novinek nejen v samotném systému, ale přinesla i novou službu, iCloud.

Ti co aktualizovali jako první, to neměli vůbec jednoduché. Ani já jsem nebyl výjimkou, kolem sedmé hodiny jsem neustále klikal na ověřit aktualizce, až jednou konečně mi to nabídlo iOS5. Že servery Applu byly velmi vytížené, to chápu, přeci jen nápor musel být obrovský a když k tomu přidáme, že iOS5 má kolem 700MB, tak není nic udivujícího na tom, že rychlosti a ozdevy byly pomalé. Co mne ale nejvíc otrávilo, byl celý aktualizační proces. Čekal jsem snad kolem hodiny než se mi iPhone zaktualizoval, celou dobu jsem nemohl ani pracovat s iTunes. Aktualizace Mac OS X na 10.7 Lion bylo mnohem rychlejší a elegantnější. Dělal jsem tři aktualizace a pouze jen jedna proběhla korektně. Na iPhonu nevím proč, tak písničky nešly přehrát, musel jsem hudbu smazat a znovu sesynchronizovat. Na iPadu zase nebyly vidět obrázky alb. Po počátečním rozladění jsem si, ale začal užívat nový systém. Jaký tedy je? Stálo to trápení za to?

Už jen co nastartuje systém, tak je znát, že je vše takové svižnější a práce o něco lehčí. Hlavně si, ale můžeme začít užívat novinky, kterých není málo. Celkově jich Apple slibuje přes 200, ale my si tu projdeme ty největší trháky.

Notifikace -- nový iOS má zcela nový systém notifikací. Stačí táhnout prstem od horního okraje směrem dolů a otevře se Vám centrum notifikací. Přehledně vidíte všechny notifikace, jako jsou upomínky na události v kalendáři, změškané hovory, nepřečtené smsky atd. V lockscreenu klasickým pohybem z levé strany na pravou se můžete přesunout na místo konkrétní notifikace. Pokud něco děláte, notifikace Vám už nebude práci pauzovat, ale objeví se v malé liště v horní části, když na ni kliknete, přesunete se na ni, když ne, zmizí a Vy můžete dál hrát hry.

snimek-obrazovky-2011-10-14-vc2a0215521

iMessages -- díky kterým si můžeme nyní v rámci iOS povídat naprosto bezplatně. Jde čistě o přenost dat. Funguje to na podobném principu jako FaceTime, kdy se také využívá Apple ID. Nové iMessages zapadnou do konverzace s dotyčným člověkem, jen nejsou zelené, ale mají barvu modrou. Podívat si pomocí iMessages můžete jak na iPhonu, tak i iPadu a iPodu touch. Perfektní věc je, že můžete naprosto přirozené přecházet mezi zařízeními a vždy budete moci navázat na Váš rozhovor.

snimek-obrazovky-2011-10-14-vc2a0221438

Reminders -- aplikace, která největší smysl bude dávat na iPhonu 4S, spolu se Siri. Jde o klasickým úkolovník, kde můžete mít jednotlivé úkoly nebo seznam úkolů ala nákupní seznam. Co je však skvělý nápad, je vázat úkoly na místo. Pokud tedy přijedete na chatu, spustí se upomínka, která Vám připomene, že jste chtěli posekat zahradu.

snimek-obrazovky-2011-10-14-vc2a0222238

Twitter -- není snad potřeba představovat tuto velmi populární sociální síť. V Applu ji mají také rádi a proto jsme se dočkali plné integrace. Když něco vyfotíme, můžeme to rovnou tweetnout, z gpsky přidat informace o místu a to vše přímo z iOS.

snimek-obrazovky-2011-10-14-vc2a0223017

Kamera a obrázky -- standardní aplikace se dočkaly také aktualizace. Fotoaparát je velmi oblíbený, proto i 4S získal naprosto skvělý s 8MPix a světelností f2,8. Nyní budete moci aktitovat fotoaparát pomocí speciálního tlačítka, přímo z prostředí lockscreenu. Pro cvaknutí fotky půjde využít tlačítko pro zvyšování hlasitosti. Budete si moci zobrazit mřížku se zlatým řezem nebo využívat zámek expozice. Aplikace obrázky Vám pak nabídne možnosti automatického vylepšení a základní možnosti editace, jako je ořez nebo otočení.

snimek-obrazovky-2011-10-14-vc2a0224021

Safari -- mobilní verze webového prohlížeče získala plno nových funkcí. Na iPadu je to asi nejvíce znát, Safari má klasické záložky (taby) a je tak zase o velký kus blíže klasickému desktopovému prohlížeči. Díky funkci Read it later si můžete uložit zajímavý článek do seznamu na později. Tento seznam se synchronizuje mezi Vaším Macem a Vašimi iOS zařízeními. Můžete se také přepnout do speciálního režimu, kdy se ze stránky odstraní vše, jen text a obrázky zůstanou a Vy si můžete číst pouze článek, který Vás zajímal a ne koukat na blikající reklamy okolo.

snimek-obrazovky-2011-10-14-vc2a0225133

PC Free -- iOS zařízení již nejsou závislá na PC či Macu. Již je není nutno aktivovat, ale mohou fungovat sama o sobě. Zařízení se také mohou sama aktualizovat. Synchronizace je možné provádět bezdrátově pomocí Wi-Fi rozhraní. Co velmi potěší, že když běží synchronizace, můžete Vaše zařízení používat, nemusíte jako dřív čekat než se dokončí synchronizace.

snimek-obrazovky-2011-10-14-vc2a0225350

Mail a kalendář -- malé, však velmi přijemné změny se odehrály i v těchto aplikacích. V Mailu můžete ovlaječkovávat emaily, formátovat text a pomocí drag and drop přesouvat příjemce zprávy. Kalendář funguje v iPhonu i v landscape režimu, kdy Vám nabídne pohled na týden.

snimek-obrazovky-2011-10-14-vc2a0232309

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 7.0/10 (1 vote cast)
iOS 5 je tu, 7.0 out of 10 based on 1 rating
Mohlo by Vás také zajímat:
  1. iOS 5.0.1, ve znamení drobných oprav
  2. iTunes 10.2 – příprava na iOS 4.3
  3. Facebook 3.0, revoluci ale nečekejte

Komentáře:

Přidejte komentář